Ergonomiczne użytkowanie telefonu
Niniejszy artykuł jest początkiem serii wpisów związanych z dbaniem o baterię w smartfonie. Czym jest ergonomiczne korzystanie z telefonu? Czy można się tego nauczyć? Jakie podstawowe rzeczy uwzględnia ergonomiczność, o których należy pamiętać?
Ergonomiczne korzystanie z urządzenia, smartfona, ale i nie tylko, dotyczy to również każdego urządzenia elektronicznego, tabletu, laptopa, komputera jest zbiorem dobrych praktyk i zasad, którymi kierujemy się podczas codziennego korzystania z urządzeń. Dzięki temu możemy nie tylko maksymalizować wydajność, korzystając z niej wtedy gdy jest to potrzebne, ale również optymalizować zużycie urządzenia.
Jak wiemy jedną z technik marketingowych jest postarzanie produktu. Urządzenia są tak konstruowane, aby po jakimś czasie się zużyły, pomijając już fakt ich nietypowego użytkowania niezgodnego z zapisami gwarancyjnymi. Każde urządzenie gdy użytkujemy z biegiem czasu się starzeje, uzyskuje coraz to gorsze osiągi a w ekstremalnych sytuacjach po prostu się psuje, co uniemożliwia jakiekolwiek dalsze użytkowanie. Każdego to czeka, nawet osoby trzymające się zasad ergonomicznego użytkowania. Śmierć urządzenia można jedynie odwlec w czasie.
Podstawowa zasada ergonomicznego użytkowania smartfona
Nie używaj aplikacji, których nie potrzebujesz – bardzo prostym przykładem są tutaj aplikacje na Androida pozwalające przetestować wydajność urządzenia. Instalujemy apkę, testujemy urządzenie, wrzucamy gdzieś benchmark dla kolegi, koleżanki, na forum by się pochwalić i co robimy? Zapominamy o aplikacji. A wiele z tych aplikacji po ponownym uruchomieniu (zrestartowaniu) urządzenia działa w tle i konsumuje zasoby. Pamiętaj, aby w przypadku jednorazowych instalacji później taką aplikację albo wyłączyć całkowicie z auto-uruchamiania i zablokować uprawnienia, albo całkowicie ją usunąć z telefonu. Dlaczego wspominam o blokadzie uprawnień? Aplikacja działająca w tle może zbierać dane diagnostyczne i wysyłać przez sieć do serwera zdalnego. Inaczej mówiąc może wykorzystywać sieć do obsługi części funkcji, z których i tak nie korzystasz lub nawet których nie jesteś świadomy.
Sprawdź również: Szkła ochronne na telefony marki Apple